CHŘIPKA A NACHLAZENÍ Zaručeně spolehlivým lékem při nachlazení a chřipce je zázvor, který se těší poměrně velké oblibě. Příjemně štiplavý oddenek s naprosto všestranným využitím může být první pomocí při nachlazení či začínající chřipce, ať už ve formě čaje nebo v podobě lahodných kandovaných kostiček. Zázvor má výrazné dezinfekční, antibakteriální i protivirové účinky, zahřívá, pomáhá při odkašlávání a uvolňuje hleny. Kromě toho také podporuje trávení, působí při žaludeční nevolnosti a při nevolnosti v dopravních prostředcích.
RÝMA A UCPANÝ NOS léčená rýma trvá týden, neléčená 7 dnů. To vždycky říkala babička. Co ale můžeme udělat pro to, aby ten týden byl pro nás snesitelnější ? Určitě pomůže pár kapek eukalyptového oleje v aroma lampě. Doporučit můžeme i klasické inhalování nad hrncem s horkou vodou do které také můžeme přidat pár kapek eukalyptového oleje. Kdo dává přednost bylinkám, může do vody přidat sušený libeček.
HOREČKA Při horečce je nejlépe udělat si lipový čaj a pořádně se vypotit. Čaj je potřeba pít horký a ideálně oslazený kvalitním včelím medem. Kromě podpory pocení vám lípa také utiší kašel a podpoří vykašlávání hlenů. Podobné účinky má také černý bez,nebo mateřídouška. Zmíněné bylinky se mohou užívat jak samostatně, tak ve směsích.
KAŠEL A ZAHLENĚNÝ S tímto problémem nám pomůže bylinkový čaj, který můžeme ochutit medem a citronovou šťávou. Důležité je pít jej co nejvíce teplý. Vhodné bylinky proti kašli a zahlenění jsou Prvosenka, Podběl, Divizna. Můžeme si také vyrobit domácí sirup. Namočíme na 24h. bylinky do vody, druhý den scedíme, přidáme cukr a zahřejeme tak aby se rozpustil. Hustota sirupu záleží na množství cukru. Nejoblíbenější bylinkou k výrobě sirupu je Mateřídouška, Jitrocel a Černý bez.
BOLEST V KRKU Při zánětu v krku se velice dobře osvědčuje Šalvěj. Pozor, k vnitřnímu užití není tato bylinka vhodná, proto ji raději jen kloktejte. Má výrazné dezinfekční, protibakteriální, protivirové i protiplísňové účinky. Je však naprosto nevhodná v těhotenství a při kojení, snižuje tvorbu mléka.
Tyto rady platí pro první příznaky uvedených obtíží. Pokud se stav nelepší, rozhodně navštivte lékaře!!!